Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

41.Břečťan popínavý

Břečťan popínavý (Hedera helix Linné)
 
image

Břečťan je popínavá vytrvalá stálezelená rostlina s hlubokým kořenovým systémem a četnými příčepivými kořínky, které vyrůstají na stonku, díky nimž může břečťan šplhat vzhůru. Na opoře se může vytáhnout až do výše 30 metrů.

Listy jsou na stonku postaveny střídavě, jsou 3–5 cm dlouhé kožovité, tmavě zelené. Na nekvetoucích větvičkách mají listy jiný tvar než na kvetoucích. Doba květu je od července do září a květy jsou malé, nazelenalé. Plodem jsou malé tmavě modré nebo černé bobule, které na rostlině vydrží až do jara. Bobule jsou pro člověka jedovaté, pro ptáky však ne.

Vyskytuje se v Evropě, severní Africe a jihozápadní Asii.

 

 

Výsledek obrázku pro Hedera helix LinnéV antice byl břečťan symbolem manželské věrnosti, přátelství, nesmrtelnosti, ale i veselosti a opilství. Je také dobře známou léčivou rostlinou. Obsahuje látky, které podporují vykašlávání, činnost jater. Břečťan je využíván jako pokrývka budov. V horku slouží jako izolace, při dešti chrání zeď před nasákavostí.

 

 

 

 

 

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/B%C5%99e%C4%8D%C5%A5an_pop%C3%ADnav%C3%BD

http://botanika.wendys.cz/index.php/14-herbar-rostlin/489-hedera-helix-brectan-popinavy

 

obr. 1: Licence: Public domain, 

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/32/Illustration_Hedera_helix0.jpg/260px-Illustration_Hedera_helix0.jpg

obr. 2: Autor: Axel Kristinsson from Reykjavík, Iceland, Licence: CC BY 2.0, 

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ivy_(3497098343).jpg

 

 

Jakub Mareš
 

TOPlist