Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

30.Dub červený

Dub červený (Quercus rubra)
image

Je statný opadavý listnatý strom. Dorůstá do výšky 25 – 40 m a dožívá se 300 - 500 let. Druhové jméno je odvozeno od charakteristické barvy jeho listů na podzim.

Listy jsou většinou sedmicípé, ojediněle 9 až 11-cípé, cípy jsou zašpičatělé. Jejich barva je sytě zelená, ale na podzim se barví do krásných odstínů oranžové, červené a rudé. Samčí květy vytvářejí až 13 cm dlouhé žlutozelené jehnědy, samičí květy jsou malé a nenápadné. Plody (žaludy) vyrůstají po 1 až 2 na krátkých stopkách, u mladých stromů jsou červené, u starších stromů do hněda.

Dub pochází z  východu Severní Ameriky, v Evropě je pěstován od 17. století.

Tvrdé a trvanlivé dřevo dubu červeného nachází uplatnění zejména v nábytkářství a ve stavebnictví. Protože je odolný vůči chemickým látkám v ovzduší, je vhodným stromem k zalesňování průmyslových oblastí. 

image
image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Dub_%C4%8Derven%C3%BD

http://botanika.wendys.cz/index.php/14-herbar-rostlin/523-quercus-rubra-dub-cerveny

 

obr. 1: Autor: Panek, Licence:CC BY-SA 3.0 PL, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zieleniec_wlkp_quercus_rubra.JPG

obr. 2: Autor: Sweetaholic, Licence:CC0 Public Domain, https://pixabay.com/cs/podzim-listy-%C4%8Derven%C3%BD-dub-471938/

obr. 3: Autor: François André Michaux (book author), Augustus Lucas Hillhouse (translator), Pancrace Bessa (illustrator), Gabriel (engraver), Lience: public domain, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:NAS-026_Quercus_rubra.png

 

Veronika Machová

 


TOPlist