Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

18.Jírovec maďal

Jírovec maďal (Aesculus hippocastanum)
 
image

Jinak se také nazývá koňský kaštan. Je to opadavý strom s mohutnou korunou,  který dorůstá do výšky až 30 metrů. Květy jsou ve vzpřímených až 30 cm dlouhých květenstvích a mají bílou barvu se žlutými,, později červenými skvrnami. Kvete v květnučervnu, případně v červenci.

Pupeny jsou velké a lepkavé. Listy jsou dlanitě složené z pěti až sedmi lístků. Plodem je ostnitá, světle zelená tobolka s 1 až 3 tmavě hnědými semeny známými jako kaštany.

Původně pochází z jihovýchodní Evropy. Dnes ho ale můžeme nalézt téměř všude, hlavně v parcích a zahradách.

V posledních letech jsou jírovce v Česku a v celé Evropě ohrožovány drobným motýlkem klíněnkou jírovcovou, jejíž larvy parazitují v listech kaštanů a způsobují jejich předčasný opad.

Jírovec maďal se používá při léčbě zánětů, otoků lymfatických žláz, při cévních  problémech. Plody slouží i jako krmivo pro lesní zvěř. Pro člověka jsou však plody při požití jedovaté a mohou vyvolat značné zdravotní potíže.
Z kůry, listů i slupek plodů se dříve často získávala barviva, která se využívala k barvení látek.

imageimage

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroje:

https://ast.wikipedia.org/wiki/Aesculus_hippocastanum

http://botanika.wendys.cz/index.php/14-herbar-rostlin/613-aesculus-hippocastanum-jirovec-madal

https://www.topvet.cz/herbar/kastan-jirovec-madal

 

obr. 1: Licence: CC BY-SA 3.0, https://en.wikipedia.org/wiki/Aesculus_hippocastanum

obr. 2: Autor: Sannse at English Wikipedia, Licence: GNU Free Documentation License, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Horse-chestnut_800.jpg

obr. 3: Autor: Kilom691, Licence: CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Illustration_Aesculus_hippocastanum0_clean.jpg

 

Kateřina Papajová

 
TOPlist